Nanometry, które wstrząsnęły światem

Postęp medycyny i technologii wzbudził w nas złudne przekonanie, że epidemie, a tym bardziej pandemie, należą do przeszłości, a w dzisiejszych czasach są wyłącznie domeną scenarzystów filmów katastroficznych. Tymczasem mikroskopijny zarazek, który z Chin błyskawicznie rozprzestrzenił się po świecie, dał ludzkości lekcję pokory. Za tę lekcję już zapłaciliśmy słony rachunek i będziemy go płacić jeszcze przez długie lata. Pandemia wywołała nie tylko problemy gospodarcze wynikające z ogólnoświatowego paraliżu: zamkniętych granic, lockdownów i długów zaciąganych na programy pomocowe o niewyobrażalnej wcześniej skali. Przyniosła też bolesne skutki społeczne, z których największym, ale niejedynym, jest narastający dług zdrowotny. W jakim stopniu odpowiada za to ogólnoświatowa zaraza, a w jakim często błędne, chaotyczne, nielogiczne, paniczne, a nawet koniukturalne decyzje rządzących, podejmowane w warunkach krzykliwej, ale niezbyt konstruktywnej krytyki opozycji? Czy świat wróci kiedyś do przedcovidowej normalności, skoro atak wirusa wywołał rewolucję w tak wielu dziedzinach naszego życia? Dziś jesteśmy mądrzejsi – wiemy, że wszystko może się zdarzyć. Obyśmy z tej najkosztowniejszej lekcji we współczesnych dziejach ludzkości wyciągnęli także inne wnioski, które uchronią nas przed błędami w przyszłości.

Redakcja

Nanometry, które wstrząsnęły światem

Co pandemia zmieniła w gospodarce?

właściciel grupy Boryszew, inwestor

Roman Karkosik

Pandemia zmieniła sposób myślenia. Farmacja to kluczowy sektor, niemal tak ważny jak obronny. Potrzebna jest strategia uniezależniająca nas od zagranicznych dostawców. W razie wojny zawsze zwyciężają nacjonalizmy.

prezeska Siemens Polska

Dominika Bettman

Zrozumieliśmy, że pomiędzy na pozór niezależnymi zjawiskami jak pandemie, zmiany klimatyczne czy kryzysy finansowe, występują duże zależności. Czarne Łabędzie nie biorą się z niczego.

doradca podatkowy, ekspert Centrum im. Adama Smitha

Robert Gwiazdowski

Niemal na pewno zostanie wprowadzony bezwarunkowy dochód podstawowy, konsekwencje są jednak absolutnie niepewne. Pewne jest natomiast, że są granice redystrybucji, a pieniądz pompowany

w gospodarkę sam w sobie jest nic niewart.

CZYTAJ

Niemal na pewno zostanie wprowadzony bezwarunkowy dochód podstawowy, konsekwencje są jednak absolutnie niepewne. Pewne jest natomiast, że są granice redystrybucji, a pieniądz pompowany w gospodarkę sam w sobie jest nic niewart.

>>
>>
>>

inwestor, założyciel grupy Multico

Jeżeli uda nam się pomału wychodzić z zagrożeń koronawirusa, będziemy borykali się z licznymi problemami, m.in. rosnącym bezrobociem, ponieważ wiele branż nie wróci już do stanu sprzed pandemii.

założyciel i prezes grupy Press Glass

Arkadiusz Muś

Pandemia kiedyś się skończy, a najlepsze nawet prezentacje

w powerpoincie nie zastąpią potrzebnych reform.

Zbigniew Jakubas

prezes zarządu, dyrektor generaly Grupy Veolia w Polsce

Frédéric Faroche

Zapomnieliśmy jak to jest, kiedy świat tętni życiem, jak to jest pić aperitif o zachodzie słońca. Nie zapomnieliśmy najważniejszym: o naszych bliskich i o solidarności.

O czym zapomnieliśmy przez ostatni rok?

Pandemia kiedyś się skończy, a najlepsze nawet prezentacje w powerpoincie nie zastąpią potrzebnych reform.

Zapomnieliśmy jak to jest, kiedy świat tętni życiem, jak to jest pić aperitif o zachodzie słońca. Nie zapomnieliśmy najważniejszym: o naszych bliskich i o solidarności.

>>
>>
>>
>>

ekonomistka behawioralna

Julia Kołodko

Doładuj swoje akumulatory przez kontakty z innymi. Jeśli nie możesz spotkać się twarzą w twarz, skorzystaj z telefonu. Płytka relacja jest lepsza od społecznej próżni

Nie odkładaj życia na później

>>

Jeśli pandemia będzie powracać falami, jedynym wyjściem będą paszporty szczepień.

Jest jednak nadzieja, że uda się szczepić społeczeństwa wystarczająco szybko, żeby pokonać wirusa.

MACIEJ SZCZECHURA

członek zarządu biura Rainbow

>>