Majewska: W trudnych czasach lepiej mądrze inwestować, niż biernie czekać

Beata Majewska, dyrektor Departamentu Wealth Management w Banku BNP Paribas
opublikowano: 2021-12-16 18:30

Im trudniejsze warunki rynkowe, tym większego znaczenia nabiera doświadczenie i dostęp do najlepszych praktyk. Warto więc korzystać z pomocy ekspertów, którym nie brakuje ani fachowej wiedzy, ani pasji — twierdzi Beata Majewska, dyrektor Departamentu Wealth Management w Banku BNP Paribas.

Warto się radzić:
Warto się radzić:
W czasach, kiedy warunki rynkowe są szczególnie trudne, warto korzystać z pomocy ekspertów, którym nie brakuje ani fachowej wiedzy i kompetencji, ani pasji — mówi Beata Majewska, dyrektor Departamentu Wealth Management w Banku BNP Paribas.
Piotr Waniorek/zelaznastudio.pl

Inwestorom może się wydawać, że obecna sytuacja nie sprzyja podejmowaniu ważnych decyzji. Mamy w końcu do czynienia z wieloma niezależnymi od nas wyzwaniami i szerokim wachlarzem czynników ryzyka — od pandemii przez globalną niestabilność polityczną, której epicentrum znajduje się blisko naszych granic, po ciągłą zmienność na rynkach. Trzeba jednak pamiętać, że świata wokół nas nie da się zatrzymać, a brak decyzji, paradoksalnie, również jest decyzją. Przez wciąż niskie stopy procentowe i rekordowe w XXI wieku poziomy inflacji inwestycyjna bierność równa się stracie.

Rok 2022 nie będzie dla inwestorów łatwiejszy, niż naznaczone pandemią poprzednie dwa lata. Z jednej strony nowe mutacje wirusa wywołującego COVID-19 nadal spędzają nam sen z powiek. Musimy też liczyć się z tym, że najbliższe kwartały będą okresem przejściowym — w 2021 r. gospodarki gwałtownie rosły, odrabiając straty z lockdownowego 2020 r. i korzystając z łagodnej polityki monetarnej. Wkrótce powinna też nastąpić poprawa w obszarach produkcji, które cierpiały z powodu osłabionych łańcuchów dostaw, co może przełożyć się na zwiększony poziom wydatków konsumenckich. Z drugiej — nie wiemy, jak rozwinie się sytuacja na granicy ukraińsko-rosyjskiej i jakie będą jej skutki. Nie wiemy także, czy nastąpi dalsza eskalacja w relacjach amerykańsko-chińskich, co miałoby trudne do przewidzenia konsekwencje, chociażby ze względu na lokalizację kluczowych fabryk najnowocześniejszych chipów komputerowych na Tajwanie.

W każdym momencie historii są jednak branże czy nisze, które pozwalają efektywnie pomnażać pieniądze. Im trudniejsze warunki rynkowe, tym większego znaczenia nabiera doświadczenie, ekspercka wiedza i dostęp do najlepszych praktyk. Rolą banków, jeszcze bardziej niż zwykle, jest w takiej sytuacji odpowiedzialne wspieranie klientów. W szczególności dotyczy to usług Wealth Management, których adresatami są osoby najbardziej wymagające i o najbardziej zróżnicowanych potrzebach.

Każdy klient to zupełnie nowa opowieść

Czytając, jakie decyzje inwestycyjne podejmują rozmówcy „Pulsu Biznesu”, jakie mają motywacje i priorytety, widzimy, jak bardzo różnią się ich potrzeby. Nie udałoby się przygotować jednej oferty, która byłaby satysfakcjonująca dla wszystkich. Dla mnie to oczywiste, dlatego w BNP Paribas Wealth Management opieramy współpracę z klientem na modelu One Face to Customer. Stawiamy na długoterminową relację, której fundamentem jest wzajemne zaufanie i doskonała znajomość potrzeb klienta. Potrzeby mogą być bardzo różne, podobnie jak skłonność do ryzyka, cel inwestycyjny czy preferencje dotyczące instrumentów inwestycyjnych czy sektorów gospodarki. Dlatego doradca Wealth Management przygotowuje indywidualną strategię przy wsparciu specjalistów, m.in. maklerów, dilerów walutowych, ekspertów kredytowych czy ekspertów ds. planowania majątkowego.

W naszym przypadku wartością dodaną jest także międzynarodowy know-how Grupy BNP Paribas budowany od dziesięcioleci na wielu różnorodnych rynkach. Grupa dzieli się z nami wiedzą i propozycjami rozwiązań, a także znacząco ułatwia dywersyfikację geograficzną inwestycji.

Pokonać inflację — wiele dróg do celu

Strategie inwestycyjne mogą być zupełnie odmienne, nawet jeśli przyświeca im taki sam cel. Przykładem jest reakcja na presję inflacyjną. Inwestorzy akceptujący ryzyko powinni przychylnie spojrzeć na akcje. Mimo niepewności na światowych rynkach da się wyróżnić sektory — np. surowcowy, finansowy, związany z ochroną zdrowia czy rozwojem technologii, którym sprzyja wiele czynników. Eksperci Grupy BNP Paribas wskazują również, że w kontekście rynków zagranicznych bezpieczniejsze i bardziej opłacalne mogą być inwestycje na rynkach rozwiniętych niż wschodzących. Wśród pierwszych lepiej powinny zachowywać się akcje notowane w Europie i Japonii niż instrumenty notowane w Stanach Zjednoczonych. To efekt niższych wycen oraz wyższego udziału spółek cyklicznych w indeksach. Wśród rynków wschodzących analitycy najlepiej oceniają perspektywy akcji z obszaru Azji Południowo-Wschodniej.

Nie każdy jednak czuje się komfortowo, inwestując w akcje. Bardziej konserwatywnym inwestorom nasi doradcy poleciliby na przykład obligacje korporacyjne notowane na warszawskiej giełdzie. Sposobem na szerszą dywersyfikację są certyfikaty strukturyzowane, a na wyższą stopę zwrotu przy umiarkowanym ryzyku fundusze mieszane. Inwestorzy pragnący zachować siłę nabywczą pieniądza powinni rozważyć alokację środków w złoto lub szeroki indeks surowców.

Obszarem, który wciąż ma przed sobą ogromną przyszłość, jest technologia. Rewolucja technologiczna jest nadal w początkowej fazie i wciąż generuje potencjał do istotnego wzrostu produktywności. Sztuczna inteligencja, rozwiązania chmurowe, blockchain czy internet rzeczy to przestrzenie wciąż nie w pełni wykorzystane. Szeroki dostęp do internetu oraz ograniczenia związane z pandemią uwolniły dodatkowe pokłady innowacyjności w odpowiedzi na nowe potrzeby konsumentów, obniżając nie tylko barierę wejścia, ale umożliwiając również prostsze skalowanie biznesu. Nowym obszarem zainteresowania inwestorów ceniących innowacje powinny być rozwiązania związane z tzw. metawersum, czyli łączące świat realny z cyfrowym na niespotykaną dotychczas skalę. Znaczące kroki w kierunku tworzenia takich światów podjęły już między innymi Meta (Facebook) i Microsoft.

Pasja i wiedza są zawsze pomocne

Doświadczeni i odnoszący sukcesy inwestorzy chętnie wybierają nie tylko standardowe instrumenty, ale także inwestycje alternatywne, na przykład w dzieła sztuki czy zabytkowe samochody. To obszary, w których jeszcze bardziej widać potrzebę zindywidualizowanego podejścia. Tutaj oprócz kapitału na inwestycję oraz chęci niezbędna jest także pasja i wiedza. Nie mam jednak wątpliwości, że to właśnie te cechy w dużej mierze decydują o powodzeniu każdej inwestycji. W czasach, kiedy warunki rynkowe są szczególnie trudne, warto korzystać z pomocy ekspertów, którym nie brakuje ani fachowej wiedzy i kompetencji, ani pasji w tym, co robią.