Oto najlepsze spółki na GPW

Kamil ZatońskiKamil Zatoński
opublikowano: 2024-03-11 15:40

Po znakomitym 2022 r. dom maklerski XTB jeszcze przyspieszył i z impetem wjechał na szczyt rankingu Giełdowa Spółka Roku 2023.

Posłuchaj
Speaker icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl
Subskrypcja

Czapki z głów przed potentatem handlu detalicznego – tak raport analityczny, wydany 14 lutego tego roku i zawierający rekomendację „kupuj”. zatytułował Mikołaj Lamańczyk z Biura Maklerskiego mBanku. To broker, który jest liderem rynku jeśli chodzi o liczbę prowadzonych rachunków maklerskich z dostępem do polskich akcji. Na koniec 2023 r. miał ich 437 tys., ponad dwa razy więcej niż XTB. Dystans szybko się jednak zmniejsza, bo firma, kierowana przez Omara Arnaouta zgarnęła w ubiegłym roku niemal dwie trzecie ogółu nowych rachunków, a poza tym XTB to nie tylko rachunki w Polsce. Dlatego aktywnych klientów zwycięzca rankingu Giełdowa Spółka Roku ma już ponad 400 tys., a za cel wyznaczył sobie pozycję numer jeden w Europie jako aplikacja All-in-One do zawierania transakcji na różnych instrumentach.

Kup raport Giełdowa Spółka Roku 2023 dedykowany Twojej spółce>>

Paleta produktów, dostępnych w XTB, systematycznie się poszerza, ale gros przychodów wciąż generują kontrakty na różnice kursowe (CFD). To właśnie z tymi instrumentami związane jest toczące się od lat śledztwo z zawiadomienia KNF. Druga z rys na wizerunku - kara administracyjna w wysokości 9,9 mln zł, nałożona w 2017 r. przez KNF - zaciera się, bo po długim sporze sądowym kara została uznana przez brokera. Na notowaniach jego akcji od dawna ta sprawa już nie ciąży, bo liczą się bieżące wyniki i perspektywy, uważane przez ekspertów za znakomite. To jeden z filarów wysokiej oceny atrakcyjności inwestycyjnej akcji, obok innowacyjności i kompetencji zarządu.

Aktywnych klientów zwycięzca rankingu Giełdowa Spółka Roku ma już ponad 400 tys., a za cel wyznaczył sobie pozycję numer jeden w Europie jako aplikacja All-in-One do zawierania transakcji na różnych instrumentach.

W rankingu za 2022 r. XTB zajęło trzecie miejsce, oczko niżej znalazła się spółka R22, która zmieniła nazwę na Cyber_Folks. Teraz obie firmy awansowały o dwie pozycje. Łączą je dobre perspektywy i innowacyjność. Cyber_Folks (a także jego zależny Vercom) stał się lokalnym faworytem zarządzających funduszami, którzy nie mają szczególnie dużego wyboru jeśli chodzi o dynamicznie rosnące, rentowne podmioty technologiczne. Spółka sięga po sztuczną inteligencję, choć dopiero czas pokaże, czy przełoży się to na finanse.

Na podium rankingu stanęło też LPP, inny z faworytów zarządzających funduszami. Spółka regularnie melduje się w czołówce rankingu, w 25-letniej historii wygrała go trzykrotnie (więcej razy - pięć - triumfował tylko CD Projekt) i jeśli nie zdarzy się nic trudnego do przewidzenia z całą pewnością będzie też w czołówce rankingu za rok. Eksperci szczególnie cenią kompetencje zarządu (nota w tej kategorii jest niemal idealna - 97,1 pkt na 100 możliwych) oraz relacje inwestorskie. Mimo niebotycznego poziomu nominalnego kursu wciąż uważają akcje za atrakcyjne - w tej kategorii spółka zajęła trzecią pozycję, ustępując XTB i Asbisowi, minimalnie wyprzedzając Cyber_Folksa.

Ze spółek z pierwszej dziesiątki rankingu Giełdowa Spółka Roku 2022 w kolejnej edycji w czołówce ostało się ich aż pięć: XTB, Cyber_Folks, Benefit Systems, Synektik i Ryvu Therapeutics. Ta ostatnia, poprzedni zwycięzca, straciła nieco w oczach specjalistów i osunęła się na dziewiątą pozycję. Znacznie bardziej loty obniżyła Selvita (zajęła 22 miejsce w GSR 2023), wicelider rankingu za 2022 r. i lider w 2021 r. Powód jest oczywisty: przychody firmy przestały rosnąć, zyski znacznie spadły (zysk netto po trzech kwartałach 2023 r. jest o 70 proc. niższy r/r), a w ślad za tym spadł kurs (przez ostatni rok o 31 proc.).

Poprawiły się nieco oceny CD Projektu, który w rankingu główny awansował z 76 na 47 pozycję. Wyraźnie poprawiły się oceny kompetencji zarządu (przypomnijmy, że z początkiem tego roku doszło w nim do zmian, a z funkcją prezesa pożegnał się Adam Kiciński), relacji z inwestorami oraz ocena dokonań w ubiegłym roku (była jednak przeciętna, podobnie jak ocena perspektyw rozwoju). W sumie łączna nota dla producenta gier była niższa niż kilku branżowych konkurentów. Najwyżej, bo na 19 miejscu, sklasyfikowano spółkę Creepy Jar, 29 miejsce zajął PlayWay, a 33 spółka 11 bit studios.

Niewiele niżej od CD Projektu znalazł się PKO BP (53 miejsce), najwyżej sklasyfikowana ze spółek z udziałem skarbu państwa. Miejsce w środku stawki jest sporo wyższe niż w rankingu za 2022 r. (98), ale to raczej wyjątek, bo nadal gros z kilkunastu spółek kontrolowanych przez państwo okupuje ostatnie pozycje rankingu. Dramatycznie niskie recenzje dotyczą Bogdanki, kiedyś ulubieńca inwestorów i ekspertów, zwycięzcy rankingu w 2010 r. Niewiele lepiej postrzegane są PKP Cargo i Jastrzębska Spółka Węglowa, a także KGHM i Grupa Azoty. Orlen, czyli największa pod względem kapitalizacji spółka warszawskiej giełdy, zajął dopiero 103 miejsce.