23 spółki polecane na 2023 r.

Kamil KosińskiKamil Kosiński
opublikowano: 2022-12-20 20:00

Na nadchodzący rok analitycy Trigonu Domu Maklerskiego polecają akcje czterech dużych, dziewięciu średnich i dziesięciu małych spółek.

Przeczytaj i dowiedz się m.in.:

  • jakich faworytów mają analitycy Trigona i jak uzasadniają wybór,
  • którą spółką z GPW określają mianem najbardziej jakościowej w UE,
  • który bank będzie ich zdaniem wyróżniał się wynikami na tle sektora,
  • na które spółki warto postawić pod kątem dywidendy,
  • jakie są najciekawsze spółki biotechnologiczne.
Posłuchaj
Speaker icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl
Subskrypcja

WIG20

Wśród największych spółek analitycy Trigonu polecają dwóch przedstawicieli sektora finansowego – Kruka i PKO BP. Ten pierwszy żyje z tego, co uda mu się wycisnąć z kredytów, na których banki - jak PKO BP - postawiły już krzyżyk, gdyż nie są spłacane. Okres pogorszenia sytuacji makroekonomicznej zwiększa podaż portfeli, przez co ich zakupy stają się bardziej rentowne dla windykatorów. Analitycy Trigonu wskazują na dużą odporność biznesu Kruka na kryzys z racji tzw. przymusu sądowego odpowiadającego za około 70 proc. wpłat oraz obniżenia ekspozycji na WIBOR (35 proc. długu). Dla Trigonu jest to najbardziej jakościowa spółka w Unii Europejskiej. PKO BP może zaś zaskoczyć dywidendą - jeśli nie w roku 2023, to w 2024. Jest to bowiem dobrze dokapitalizowany bank, którego dynamiki wzrostu wyniku odsetkowego powinny wyróżniać się na tle sektora.

Według Trigonu, utrzymywanie się europejskich cen gazu na nadzwyczajnie wysokich poziomach jeszcze przez kilka lat będą wspierać segment upstream Orlenu, a różnice między cenami Stanach Zjednoczonych i Europie implikują nawet 5,5 mld zł EBIDTA kwartalnie na imporcie LNG. Do tego marze rafineryjne w 2023 r. będą powyżej średniej 5-letniej.

Za LPP przemawia założenie, że dołek rentowności już za spółką. Związany ze spadkiem zamówień wzrost wolnych mocy produkcyjnych w azjatyckich fabrykach i spadek cen frachtu obniżą presję cenową. Ponadto wzrost kosztów utrzymania sklepów uda się w znacznej części zrekompensować niższymi kosztami marketingu. Trigon wieży też w potencjał dalszego rozwoju marki Sinsay.

Analitycy Trigona wskazali faworytów na 2023 r.
Analitycy Trigona wskazali faworytów na 2023 r.

mWIG40

W sektorze bankowym każdy kwartał wysokich stóp procentowych relatywnie najmocniej wpływa na wycenę Aliora. Umiarkowany udział hedgingu, który do tej pory ciążył spółce, w przyszłym roku może pozwolić na wyróżniające się na tle sektora dynamiki wyników. W przypadku Benefitu Systems analitycy Trigonu zakłada w 2023 r. 15-procentowy wzrost liczby kart i poprawę ARPU (średni przychód na użytkownika), chociaż niższą od tej z 2022 r. Uważają też, że spółce uda się zrekompensować podwyżkami wzrost kosztów działalności siłowni.

Konserwatywna wycena kontraktów ma pozwolić poprawić marże Budimeksowi, a korekta cen materiałów budowlanych będzie dodatkowym wsparciem dla wyników.

W przypadku Huuuge’a analitycy Trigonu wierzą w transakcję przejęcia w ramach trwającego przeglądu opcji strategicznych. Zwracają uwagę, że wycena spółki wskaźnikiem EV/EBIDTA jest najniższa w sektorze, a wyniki wcale się nie pogarszają. Wręcz przeciwnie – poprawa wyników operacyjnych to efekt optymalizacji w zakresie pozyskiwania użytkowników.

Pandemia i inflacja znacznie poprawiły średnioterminowe perspektywy wzrostu Inter Carsu. Spółka ma mieć jeszcze miejsce na ekspansję na dotychczasowych rynkach. Za atrakcyjnie wycenioną Trigon uważa też Wirtualną Polskę. Jest dobrze przygotowana w kontekście zmian struktury rynku medialnego i będzie czerpać synergie z ostatnich przejęć.

Selvitę wyróżnia wysoki poziom zakontraktowania usług. W 2023 r. Trigon spodziewa się też akwizycji.

Według analityków Trigonu na uwagę zasługują też dwie spółki, w przypadku których klient jest zadowolony, gdy dobrze przewidzi rozwój wydarzeń – STS Holding i XTB. Mundial w Katarze co prawda już się skończył, ale Trigon zakłada, że poprawa wyników STS przeciągnie się na pierwsze półrocze 2023 r., a dynamika rynku zakładów wzajemnych w całym 2023 r. powinna osiągnąć 15 proc., będąc odporną na spowolnienie makroekonomiczne. W przypadku XTB wynikom dobrze wróży utrzymująca się wysoka zmienność na rynkach finansowych. Trigon dostrzega też szansę pozyskiwania przez XTB większej liczby klientów niż wcześniej zakładał.

Mniejsze spółki

W przypadku Alumetalu analitycy Trigonu zakładają, że cena w wezwaniu będzie zbliżona do pierwotnej, ale spółka wypłaci dodatkowo całość zysku netto za 2022 r. dotychczasowym akcjonariuszom. Oznacza to 14 zł na akcję. Biorąc pod uwagę obecny kurs dawałoby to 19 proc. dodatkowego zysku. Wysokiej dywidendy Trigon spodziewa się także w Echu Investment, które w ciągu 12 miesięcy powinno sprzedać 5-6 projektów biurowych. Korzystny dla Echa będzie też mocny wzrost czynszów na rynku najmu instytucjonalnego.

Również za akcjami Arctic Paper ma przemawiać wysoka dywidenda. Mimo odwrócenia się trajektorii wyników, analitycy Trigonu uważają, że spółka jest nisko wyceniana. Zwracają uwagę, że nad zachodnioeuropejską konkurencją wisi ryzyko ograniczenia dostaw gazu w 2023 r., co może utrzymać wysokie ceny papierów graficznych.

Jeśli chodzi o Captor Therapeutics, to w pierwszej połowie 2023 r. można oczekiwać wyników badań w projekcie CT-03. Trigon twierdzi też, że transakcja z Ono Pharmaceutical zwiększa rozpoznawalność polskiej spółki na globalnym rynku, a innowacyjność technologii TPD może ponownie znaleźć się w obszarze zainteresowania transakcyjnego. Zagranica powinna też pociągnąć Enter Air oraz Spyrosoft. Trigon przyjmuje, że wolumeny przewozów w linii lotniczej wzrosną o 10 proc. r/r., a ponieważ wzrośnie udział wyżej marżowych operacji zagranicznych, to rentowność operacyjna nie powinna się pogorszyć. Jeśli chodzi o Spyrosoft, to duży kontrakt z MagnaElectronics ma pomóc rozwinąć biznes w Rumunii i być zarazem mocną referencją na przyszłość.

Mirbud charakteryzują skrajnie niski wskaźnik cena do prognozoawnego na 2023 r. zysku oraz duży portfele zamówień. Otoczenie makroekonomiczne i presja inflacyjna mają pozwalać MLP Group na agresywne podnoszenie czynszów, co spowoduje, że spółka dalej będzie bić oczekiwania rynkowe.

Synektik ma mieć w 2023 r. dobre wyniki, warunkowane m.in. sprzedażą robotów w Czechach i na Słowacji, a także rosnącym udziałem wysokomarżowych usług wsparcia. Dla Wieltonu rok 2023 ma być sprzedażowo trudniejszy od 2022. Analitycy Trigonu zwracają jednak uwagę, że tegoroczne wyniki były w dużej mierze obciążone wzrostami cen stali i aluminium. Zakładają, że niższe ceny tych materiałów będą w 2023 r. stanowić ulgę dla wyników, bo sprzedaż ilościowo spadnie tylko nieznacznie.