Tuzin spółek na 2022 r.

Kamil ZatońskiKamil Zatoński
opublikowano: 2021-12-13 20:00

Analitycy DM BOŚ przedstawili strategię inwestycyjną na nowy rok i listę spółek, które ich zdaniem mają największy potencjał.

Bańki na GPW nie ma, wyniki za ostatnie trzy kwartały zaskoczyły pozytywnie, a ich poprawy nie można wyjaśnić tylko efektem zrywania nisko zawieszonych owoców, uważają analitycy z Domu Maklerskiego BOŚ. W IV kwartale spodziewają się oni ponad 30-procentowej poprawy znormalizowanych zysków operacyjnych monitorowanych spółek (jest ich kilkadziesiąt), a w 2022 r. obniżenia tempa poprawy do 11 proc. na poziomie zysku operacyjnego i do 18 proc. na poziomie netto. Wartość WIG na koniec 2022 r. szacują na 77,7 tys. pkt, co po zdyskontowaniu na dziś przekłada się na 70,6 tys. pkt i skromny, bo niespełna 3-procentowy potencjał wzrostu.

W strategii inwestycyjnej na nowy rok przypominają, że historycznie rynek niedźwiedzia na GPW pojawiał się stosunkowo szybko po rozpoczęciu przez Radę Polityki Pieniężnej cyklu podwyżek stóp procentowych (z sześciomiesięcznym opóźnieniem w 2000 r., dwumiesięcznym w 2007 r. i trzymiesięcznym w 2011 r.). Hossa powinna się więc zgodnie z tym zakończyć między grudniem 2021 r. a kwietniem 2022 r., choć - jak zaznaczają eksperci - nie można wykluczyć, że stało się to już na początku listopada, a więc zaledwie miesiąc po niespodziewanej podwyżce stóp w październiku. Ta teza wsparta jest odwróceniem krzywej rentowności dla polskich obligacji w połowie listopada, a niedźwiedzie mają jeszcze argumenty w postaci rosnącego ryzyka geopolitycznego.

Z drugiej jednak strony stabilne napływy do funduszy PPK powinny wspierać notowania małych i średnich spółek, a choć relatywna wycena WIG do MSCI Emerging Markets obniżyła się o połowę przez ostatni rok, to dyskonto wciąż jest dwa razy wyższe dla wskaźnika C/WK niż średnio w ciągu dwóch ostatnich dekad.

“Ogólnie rzecz biorąc, pomyślne inwestowanie w akcje w przyszłym roku będzie naszym zdaniem wyzwaniem” - zaznaczają jednak analitycy.

To dlatego, że w ich ocenie minęliśmy górkę wzrostu gospodarczego i wyników spółek, a poziomy inflacji na świecie sygnalizują zaostrzenie polityki monetarnej (wycofanie się ze skupu aktywów i podwyżki stóp).

“Chociaż dynamika tych procesów różni się znacznie w zależności od rynku, to wydaje się, że w połowie 2022 r. lub wcześniej - kiedy zakończony zostanie tapering w USA, a inflacja złagodnieje, choć wciąż pozostanie powyżej celu Fedu - może nastąpić punkt zwrotny dla rynku akcji” - uważają analitycy.

Ogólnie rzecz biorąc, pomyślne inwestowanie w akcje w przyszłym roku będzie naszym zdaniem wyzwaniem

Analitycy DM BOŚ

Jak dodają, politycy zmienili priorytety i zamiast wspierania wzrostu skupili się na przeciwdziałaniu inflacji, co pogarsza perspektywy stóp zwrotu z akcji jako klasy aktywów. Ponadto, gdy rynki akcji przechodzą z fazy odbicia po pojawieniu się czarnego łabędzia (wywołanej przez pandemię recesji), w której “przypływ podnosi wszystkie łodzie”, do fazy dojrzałego wzrostu (kiedy dynamika zysków przedsiębiorstw słabnie i staje się bardziej zróżnicowana wśród spółek), to selekcja akcji nabiera dużego znaczenia. W 2022 r. będzie ona właściwszym podejściem niż “kupowanie” rynku, które w mijającym roku dawało w większości przypadków satysfakcjonujące wyniki.

Do faworytów z GPW na 2022 r. eksperci zaliczyli akcje dwóch producentów gier: 11 bit studios i Creepy Jara, dwóch dystrybutorów elektroniki - Asbis i AB, dwa banki - Alior i PKO BP, oraz LPP, Grodno, Mirbud, Neukę, PKN Orlen i Selvitę.

Rozliczenie

Przed rokiem analitycy DM BOŚ wartość WIG na koniec 2021 r. szacowali na 61 tys. pkt. Pomylili się więc o ponad 7 tys. pkt.

Portfel faworytów, złożony z tuzina spółek, przyniósł średnio 37,7 proc. zysku przez ostatni rok, przy czym na plusie znalazło się siedem spółek (najlepsze były Erbud i Millennium ze stopą zwrotu 159 i 157 proc.), a straty przyniosły walory pięciu (największe - Ten Square Games - 31,9 proc.).