22 spółki polecane na 2022 r.

Kamil KosińskiKamil Kosiński
opublikowano: 2021-12-26 20:12

Większe spółki są lepsze od mniejszych. WIG20 przetestuje w 2022 r. co najmniej 2500 pkt. Sytuacja makro sprawia jednak, że realnie można prognozować tylko na pół roku.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • jakie spółki surowcowe są na GPW godne zainteresowania, a jakich unikać
  • jakie są perspektywy różnych spółek zajmujących się handlem detalicznym
  • którzy producenci gier są lepszym wyborem od CD Projektu
  • dlaczego gwiazdy sektora finansowego warto szukać poza bankami

Zobacz specjalną stronę poświęconą prognozom na 2022 r.>>

Obserwowana od kilku tygodni słabość warszawskiej giełdy to pochodna ryzyka makroekonomicznego, jakie czai się w perspektywie 2022 r. Za wcześnie jednak, by już je „rozgrywać”. Z takiego założenia wychodzą analitycy Trigonu DM.

— Dostrzegamy duże ryzyko makro w drugiej połowie 2022 r. Stawiamy jednak tezę, że jest za wcześnie, by dalej je rozgrywać w dół. Może odsunąć się w czasie, a nawet jak się nie odsunie, to dobre wyniki spółek za IV kw. 2021 r. i I kw. 2022 r. powinny dostarczyć jeszcze paliwa do wzrostu kursu — mówi Maciej Marcinowski, zastępca szefa działu analiz Trigonu DM.

Jego zdaniem dwa najbliższe sezony wynikowe mogą pobudzić wyobraźnię inwestorów i spowodują rewizję w górę prognoz wyników na kolejne lata.

Według analityków Trigonu w pierwszej połowie 2022 r. WIG20 przetestuje co najmniej 2500 pkt. Indeks największych spółek będzie się zachowywał lepiej od indeksu całego rynku, jakim jest WIG. Generalnie zaś będzie obowiązywała zasada, że im większe spółki, tym lepsze ich zachowanie. Indeks sWIG80 będzie więc najgorszy, lepsze perspektywy ma mWIG40, a najlepsze właśnie WIG20. Będzie to pochodna napływu kapitału na GPW. OFE już są mocno zaangażowane w akcje, więc z ich strony na istotny popyt nie można liczyć. Słabnie też napływ do krajowych TFI, które zwyczajowo wspierają małe spółki. Pieniądze na GPW mogą napłynąć jednak z zagranicy, która preferuje największe spółki.

Na relatywną słabość małych spółek wpłynie też ich sytuacja fundamentalna.

— Realną gospodarkę najbardziej odzwierciedla sWIG80, który najszerzej oddaje różne sektory biznesu. Dostrzegamy zaś ryzyko makroekonomiczne czające się w perspektywie drugiej połowy 2022 r. — podkreśla Maciej Marcinowski.

Jego zdaniem jeszcze wyniki za II kw. 2022 r. mogą być ogólnie dobre, ale biorąc pod uwagę, że giełda dyskontuje przyszłość, a wyniki I kw. są publikowane w maju lub czerwcu, połowa roku będzie dobrym momentem, by spojrzeć na GPW świeżym okiem.

— Wstępnie wyznaczamy połowę roku jako możliwy moment zwrotu na rynku. Gramy pod bardzo dobre informacje w najbliższych dwóch sezonach wynikowych — za IV kw. 2021 r. i I kw. 2022 r. Po wynikach za I kw. będzie dobry moment, by zastanowić się, co dalej — zaleca Maciej Marcinowski.

Trend trendem, a spółka spółką

Podkreśla, że pandemia pandemią, ale cykle koniunkturalne nadal działają. W obecnym momencie cyklu klasą aktywów, które powinny sobie najlepiej poradzić w perspektywie całego 2022 r., są surowce. Nie można tego jednak zbyt dosłownie przekładać na GPW. KGHM to dobry wybór, JSW — wręcz przeciwnie.

— KGHM zachowuje się obecnie dużo gorzej niż zagraniczne porównywalne spółki. W okresach niepewności co do rozwoju sytuacji, np. w związku z sytuacją na chińskim rynku nieruchomości, spółka zawsze jest notowana z dyskontem w stosunku do cen miedzi i konkurencji. Zakładamy jednak, że odrobi obecne dyskonto. Jeśli chodzi o JSW, to najbardziej rozczarowujące są problemy z wolumenem wydobycia, ponadto europejskie huty zmieniają piece węglowe na elektryczne. Popyt na węgiel z JSW będzie więc z czasem kurczył się w Europie — wyjaśnia Maciej Marcinowski.

Ze spółek działających w branży paliwowej analiycy Trigonu polecają Lotos i PGNiG. Uważają, że z perspektywy akcjonariuszy mniejszościowych Lotos jest najmniej obciążony ryzykiem transakcyjnym związanym z konsolidacją sektora. Przy rosnących kosztach gazu i CO2 Lotos powinien względnie lepiej radzić sobie niż Orlen dzięki mniejszej ekspozycji netto tych komponentów w kosztach. Obecne otoczenie cenowe jest korzystne również dla PGNiG, choć w tym przypadku kurs uwzględnia pewne dyskonto związane z potencjalną transakcją z Orlenem i możliwy mniej korzystny parytet względem Orlenu.

Przełomowe lato:
Przełomowe lato:
Maciej Marcinowski, zastępca szefa działu analiz Trigonu DM, uważa, że do maja-czerwca ze spółek będą płynąć dobre informacje. Sytuacja makroekonomiczna sprawia jednak, że dalszy rozwój sytuacji jest niepewny.
Marek Wiśniewski

Ogólne założenia makroekonomiczne przyjęte przez Trigon sprawiają, że dom maklerski ma pozytywne nastawienie do spółek mających ekspozycję na szeroko pojętego klienta detalicznego, jednak tylko tych, które działają w segmencie dóbr podstawowych. Wśród tzw. top picków ma spółki LPP, Inter Cars i Auto Partner. Radzi też przeważać CCC.

Dystrybutorzy części samochodowych mają korzystać na wzroście ich cen i dalszym starzeniu się parku samochodowego z racji drożejących nowych pojazdów i gorszej ich dostępności. LPP i CCC ogólnie zaś mają bardzo silną pozycję w segmencie tzw. value for money. Trigon odradza zaś VRG, której ubrania są po prostu droższe, czy też AmRest.

— AmRest to nie tylko KFC. Za granicą spółka działa w segmencie restauracyjnym, który jest mniej popularny w okresach spadku dynamiki realnych wynagrodzeń, a dodatkowo musi radzić sobie z drożejącymi surowcami — mówi Maciej Marcinowski.

Wśród top picków Trigona są producenci gier (Ten Square Games i PCF Group), nie ma natomiast CD Projektu. Trigon radzi go niedoważać. Neutralnie podchodzi też do Allegro.

— E-commerce powinien korzystać na otoczeniu inflacyjnym, gdyż ludzie szukający oszczędności jeszcze bardziej będą szukać okazji w internecie. Teoretycznie Allegro powinno być więc atrakcyjną spółką, ale trzeba też spojrzeć na obecną wycenę. Kurs jest pod presją przez to, że przy obecnej wycenie wskaźnikowej dynamika wyników w 2022 r. będzie niska. Spółka sporo inwestuje w Smart! Wynikom będzie też ciążyć konsolidacja z Mall.cz — tłumaczy Maciej Marcinowski.

Czas na forex

Jeśli chodzi o sektor bankowy, to wśród top picków na cały 2022 r. znalazł się Handlowy. Z większych i płynniejszych banków Trigon radzi przeważać PKO BP i niedoważać mBank i Millennium.

— Nasze podejście do całego sektora bankowego jest pozytywne na pierwszą połowę roku, ale w drugiej radzimy go niedoważać. Kluczem do pozycjonowania w ramach sektora jest generalnie kwestia kredytów frankowych. PKO BP i Santander mają duże portfele kredytów frankowych, ale w mniejszej relacji do kapitałów niż mBank i Millennium. Kwestia frankowa nie jest więc dla nich tak trudna — uważa zastępca szefa działu analiz Trigonu.

Z sektora finansowego zdecydowanie poleca X-Trade Brokers.

— W ostatnich dwóch latach spółka dokonała bardzo dużego przeskalowania biznesu. Może nie będzie regularnie osiągała 100 mln zł zysku kwartalnie, jak w ostatnim kwartale, ale 60 mln zł powtarzalnego wyniku kwartalnego jest realne, a kurs tego nie oddaje. Ponadto przy takiej niepewności makroekonomicznej, z jaką mamy do czynienia, na rynkach finansowych pojawia się większa zmienność. Jest to korzystne dla XTB — dodaje Maciej Marcinowski.

Spółki najbardziej polecane przez Trigon DM na 2022 r.

AB, Auto Partner, Benefit Systems, Budimex, Comarch, Cyfrowy Polsat, Famur, Ferro, Handlowy, Inter Cars, KGHM, Kruk, Lotos, LPP, Newag, Onco Arendi, PCF Group, Rawplug, Ten Square Games, Votum, Wielton, XTB.